Kilka sposobów na dobre zdjęcia przedmiotów medialne centrum leszno

Kilka sposobów na dobre zdjęcia przedmiotów


Fotografia amatorska rozwija się tak samo dynamicznie jak fotografia profesjonalna. Ułatwieniem i zarazem motorem napędowym tej pasji są przede wszystkim wszechobecne social media, które kuszą atrakcyjnymi i wręcz krzykliwymi treściami. Nic więc dziwnego, że polubiliśmy robienie zdjęć. W końcu nie chodzi tylko o fotografowanie samych siebie czy naszych przyjaciół, choć tego typu zdjęć jest w Internecie bardzo dużo, ale łatwo również o nieco bardziej artystyczne formy wyrażania siebie z aparatem lub smartfonem w ręku. Prawdą jest, że nie każdy potrafi robić dobre zdjęcia. Nie ma to nic wspólnego ze zniechęcaniem fotografów-amatorów. By robić dobre zdjęcia, potrzeba nam wiedzy na temat ekspozycji czy kadrowania i umiejętności, które wyćwiczymy, dość często robiąc zdjęcia. Technika i teoria zależą przede wszystkim od tego, co chcemy fotografować. Niektórzy specjalizują się w fotografii ślubnej, inni wolą robić zdjęcia zwierzętom czy ciekawym miejscom. Można też robić zdjęcia przedmiotów – robi je każdy z nas, kiedy zdarza nam się sprzedawać coś w Internecie. Fotografia wysokiej jakości potrafi przyciągnąć uwagę klienta i to właśnie na tym zależy każdemu sprzedawcy. Jak robić dobre zdjęcia przedmiotów?

Zdjęcia przedmiotów – kadr, ekspozycja, ustawienie i co jeszcze?

Zdjęcia przedmiotów możemy robić z pasji, z konieczności bądź zawodowo – podstawowe zasady poprawnego wykonywania takich fotografii są jednak niezmienne. Robiąc zdjęcia produktów, musimy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Pierwszą z nich jest kadr – obiektyw aparatu powinien znaleźć się na wysokości fotografowanego przedmiotu. Jeżeli nie planujemy inaczej, dobrze jest, by znajdował się w centrum zdjęcia, między lewym a prawym mocnym punktem fotografii – to taka bezpieczna przestrzeń zwłaszcza dla początkujących fotografów. Po drugie – ekspozycja. Kolory powinny być jak najbardziej naturalne, ale to tyczy się głównie fotografii produktowej (reklamowej). W ekspozycji ważne jest to, czy zdjęcie jest wyraźne i dobrze doświetlone. W tym celu powinniśmy najpierw dowiedzieć się wszystkiego na temat ISO. Dobrym pomysłem jest też wykonanie kilku zdjęć naraz bez zmieniania kadru – w ten sposób unikniemy rozmazanych zdjęć, wymieniając je na te lepsze. Pamiętajmy też o tle: podczas robienia zdjęć przedmiotom powinniśmy wybrać odpowiednie tło. Gładkie i jednolite będzie dobre w przypadku fotografii produktowej (tzw. packshotów) i świetnie sprawdzi się u tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z robieniem zdjęć. W przypadku fotografii artystycznych postarajmy się, by kompozycja cieszyła oko (np. książkę fotografujemy na tle biblioteczki – zwiększa to atrakcyjność zdjęcia).

Zdjęcia każdy robić może

Fotografia XXI wieku jest dla każdego. Zdjęcia można robić z pasji, amatorsko, oraz profesjonalnie – zawodowo i zarobkowo. Dobre zdjęcie można wykonać bez studiów na ASP, ale chcąc robić zdjęcia przedmiotów dla dużych marek, warto zrobić odpowiednie kursy lub studia czy uzyskać odpowiednie certyfikaty.