Jakie przeznaczenie mają zdjęcia katalogowe medialne centrum leszno

Jakie przeznaczenie mają zdjęcia katalogowe?


Współczesna reklama bazuje na dwóch formatach: audiowizualnym bądź fotograficznym. Fotografia reklamowa to rodzaj fotografii, w której wyspecjalizowani fotografowie wykonują zdjęcia produktów na sprzedaż, które zwykle trafiają do sieci jako „obrazki” w sklepach internetowych. Naszym pierwszym i jednym z głównych narzędzi poznawczych jest wzrok, który dostarcza nam informacji na temat tego, co widzimy. Nic więc dziwnego, że znaczenie fotografii reklamowej jest tak duże. Podobnie jest w przypadku fotografii katalogowej.

Fotografia katalogowa bazuje na wykonywaniu zdjęć, których przeznaczeniem jest publikacja w ekskluzywnym katalogu. Wydawanie katalogów firmowych to jedno z działań z zakresu public relations, które pozytywnie wpływają na wizerunek firmy. Katalogi są zwykle bardzo rzeczowe i precyzyjne, a ich odbiorcą powinna być osoba, która zna się na branży, w której działa firma.

Jak robić dobre fotografie katalogowe? Wybrać packshot czy still life?

Packshoty to zdjęcia, które przedstawiają produkt na jednolitym tle – bez sztucznego uatrakcyjniania ekspozycji. Z kolei zdjęcia typu still life są ich całkowitym przeciwieństwem. Ukazują produkt w jakimś kontekście – czy to na intrygującym tle (zdjęcia mebli w wizualizacjach całych pomieszczeń lub w ruchu (np. buty). Co powinno się wybrać do fotografii katalogowej? Packshoty sprawdzą się podczas fotografowania małych obiektów, gdzie kilka zmieści się na jednej stronie. Jeżeli jednak chcemy, by nasz katalog miał atrakcyjny i przyciągający uwagę format, powinniśmy zdecydować się na zdjęcia typu still life. Ponadto katalogi mają to do siebie, że próbują nam przekazać pewien life style. Zdjęcia w takich publikacjach muszą być atrakcyjne i nietuzinkowe, dlatego do tworzenia firmowych katalogów bardzo często zatrudnia się doświadczonych fotografów specjalizujących się albo w fotografii katalogowej, albo produktowej, szczególnie tych o podejściu bardziej artystycznym – ich kreatywność sprawia, że są w stanie stworzyć pełne życia zdjęcia, które rzucają się w oczy, ponieważ takie jest ich przeznaczenie i główne zadanie.

Lepiej wynająć fotografa

Fotografia katalogowa nie należy do najłatwiejszych i nierzadko wymaga dużych umiejętności, pokładów wyobraźni i wiedzy na temat technik fotografii. Wynajęcie profesjonalnego fotografa do zrobienia zdjęć do katalogów wiąże się z gwarancją dobrze wykonanej serii zdjęć. W takiej sytuacji nie powinno być priorytetem oszczędzanie. Jeśli pomysł z katalogiem ma się udać, musi on być wypełniony atrakcyjną treścią i pięknymi zdjęciami najwyższej jakości.