Jak robić profesjonalnie wyglądające zdjęcia biżuterii na białym tle? medialne centrum leszno

Jak robić profesjonalnie wyglądające zdjęcia biżuterii na białym tle?


Dobre zdjęcia biżuterii są trudne do wykonania i jubilerzy lub przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą kolczyków, bransoletek, pierścionków czy wisiorków, chcąc otrzymać zdjęcie wysokiej jakości, często korzystają z usług profesjonalnych fotografów. Nic dziwnego – w końcu miano profesjonalisty daje nam gwarancję dobrze wykonanej usługi. Nie wszyscy jednak korzystają z usług fotografa, wystawiając produkty na sprzedaż. Niektórzy wykonują zdjęcia biżuterii samodzielnie. Nasze podpowiedzi niżej są dla tych, którzy albo nie mieli styczności z fotografowaniem biżuterii, albo chcą zgłębić tajniki tej dziedziny fotografii produktowej.

Dlaczego zdjęcia biżuterii powinniśmy wykonywać na białym tle?

Białe tło ma wiele zalet i często sprawdza się w fotografii produktowej. Jedną z jego zalet jest odbijanie światła z lampy błyskowej aparatu, co pozwala na idealne doświetlenie produktu bez wyraźnych cieni. W ten sposób fotograf eksponuje każdy szczegół produktu, bez zakłamywania i zmiany kolorów. To dlatego wielu fotografów używa białej blendy. Doskonale odbijają światło i kierują je na fotografowany przedmiot. Sztuką jest wykonanie dobrze oświetlonego, a zarazem nieprześwietlonego zdjęcia. Biżuteria ma to do siebie, że często ma filigranowe kształty, a ponadto pełna jest żłobień czy refleksów powstających z obecności kamieni szlachetnych lub delikatnych ozdób, co sprawia, że światło się rozprasza. Potrzeba dobrego aparatu, aby wykonać profesjonalne zdjęcia. Przede wszystkim chodzi o to, że aparat musi dać radę wyostrzyć nawet tak mały przedmiot jak kolczyk czy pierścionek.

Zdjęcia biżuterii – lepiej samodzielnie czy z fotografem?

Jak wspomnieliśmy, duże firmy zwykle wynajmują profesjonalnych fotografów, by wykonali najwyższej jakości fotografie biżuterii. Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić i chcemy wziąć sprawy w swoje ręce, powinniśmy pamiętać, że biel w tle to najprostsze i uniwersalne rozwiązanie, które poprawi doświetlenie i podniesie jakość naszego zdjęcia. Co ciekawe może to być nawet zwykła biała kartka. Użycie tego triku sprawia, że nawet amator ze smartfonem może wykonać wyglądające na profesjonalne zdjęcie biżuterii.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas fotografowania biżuterii?

Skoro kwestie doświetlenia mamy już za sobą, powinniśmy zwrócić uwagę także na ustawienie przedmiotu. Postarajmy się postawić go tak, by wyglądał jak najkorzystniej oraz trzymać obiektyw aparatu na wysokości fotografowanego
obiektu – to sprawi, że nie dojdzie do przekłamań w kwestii kształtu czy odcieni i kolorów.