Jak robić dobre zdjęcia produktowe na aukcję? – Poradnik fotograficzny medialne centrum leszno

Jak robić dobre zdjęcia produktowe na aukcję? – Poradnik fotograficzny


Chcąc dobrze zareklamować swój produkt, firmy i duże marki zlecają zdjęcia produktowe fotografom specjalizującym się w robieniu tego typu fotografii. Co jeśli to my sami chcemy wystawić przedmiot na sprzedaż czy aukcję, korzystając przy tym z serwisów takich jak Allegro, Vinted lub OLX? Zdjęcie produktu publikowane w ogłoszeniu wpływa na odbiór potencjalnych konsumentów i jeśli jest atrakcyjne także na to, czy dany produkt kupią czy nie. Dlatego tak ważne jest wykonanie dobrych zdjęć produktu przed dodaniem ich na platformę. Jak zrobić to dobrze, kiedy nie dysponujemy profesjonalnym aparatem fotograficznym? Jak robić dobre zdjęcia produktów?

Profesjonalne zdjęcie produktu – o co warto zadbać przed wykonaniem fotografii produktowej?

Aby samodzielnie dobrze zareklamować produkt na sprzedaż bądź aukcję, należy zwrócić uwagę na trzy rzeczy: dobrze dobrane światło, odpowiednie tło i wyczyszczenie towaru przed wykonaniem zdjęć. Zaczynając od pierwszego punktu, nasuwa nam się pytanie: „Co to znaczy dobrze dobrane światło?” To światło naturalne (najlepiej nie używać lampy błyskowej), które powinno pochodzić z zewnątrz, dlatego świetnym patentem jest wykonywanie profesjonalnych zdjęć produktów jak najbliżej okna. To sprawi, że nie będzie konieczne podkręcanie ISO, co zresztą i tak jest łatwiejsze dzięki inteligencji naszych aparatów w telefonie (automatyczne ustawienia wybierają odpowiednie parametry za nas). Tutaj warto wspomnieć o tym, że im lepszy telefon wybierzemy do robienia zdjęć, tym lepszy efekt uzyskamy.

Co z tłem? – Rada, która pomoże Ci zrobić profesjonalne zdjęcia produktów

Pierwsza zasada – unikaj biurek, zwłaszcza tych, których blat pokryty jest laminatem imitującym naturalne drewno. W ten sposób postępują ci, którym nie zależy na sprzedaży, a Internet pełen jest właśnie takich zdjęć. Kolejną zasadą jest używanie żółtego światła lampy – nie róbmy tak, bo uzyskamy dziwny efekt nienaturalnych kolorów. Czy więc jedynym rozwiązaniem jest kupienie odpowiedniego tła? Odpowiedź brzmi – nie, bo w naszym domu prawdopodobnie znajdują się powierzchnie, które można uznać za odpowiednie. Robiąc profesjonalne zdjęcia produktów na sprzedaż bądź aukcję wykorzystajmy szklane powierzchnie, bo dobrze odbijają światło, a nasz produkt będzie mieć na zdjęciu naturalne kolory. Tutaj można też wykorzystać powierzchnię płyty indukcyjnej.

Profesjonalne zdjęcia produktów – dodatkowe wskazówki i podsumowanie

Wykonując zdjęcia towarów na sprzedaż zawsze trzymajmy aparat na wysokości obiektu, któremu robimy zdjęcia. Najlepiej będzie, gdy na zdjęciu znajdzie się cały fotografowany przedmiot (starajmy się niczego nie uciąć). Ważne jest, by przed wykonaniem zdjęć dobrze wyczyścić oferowany klientom produkt – zwiększy to jego atrakcyjność. Ponadto postarajmy się nie używać lampy błyskowej, korzystajmy z naturalnego światła i dbajmy o dobrą ekspozycję fotografowanego przedmiotu.