Co to jest i czym się charakteryzuje profesjonalna fotografia industrialna medialne centrum leszno

Co to jest i czym się charakteryzuje profesjonalna fotografia industrialna?


Co to jest i do czego służy fotografia industrialna, zwana też fotografią przemysłową? Zagadnienie to może kojarzyć się z jakimś urbex exploringiem opuszczonych fabryk, ale to nietrafiony kierunek. Fotografia przemysłowa to rodzaj fotografii obejmującej profesjonalnie wykonywane zdjęcia zakładów pracy, jak i samej pracy oraz procesów technologicznych w czasie produkcji. Jest to nie tylko obraz danej infrastruktury i wyglądu gmachu fabryki, ale także inscenizowane sceny z pracownikami, czasami aktorami (można tu wymienić fotografie do instrukcji BHP czy zdjęcia na stronę internetową firmy).

Co wchodzi w skład fotografii przemysłowej?

Fotografie industrialne obejmują przede wszystkim zdjęcia fabryk (z zewnątrz i wewnątrz), fotografie linii produkcyjnych, fotografie pracowników (jako jedno z działań marketingowych z zakresu public relations lub do instrukcji BHP). Fotografią przemysłową zajmują się zwykle fotografowie z wieloletnim doświadczeniem. Nie jest to popularny rodzaj fotografii, dlatego niewielu jest specjalistów, którzy potrafią wykonać profesjonalne zdjęcia tego typu.

Czy opłaca się kształcić w kierunku fotografii industrialnej?

Niełatwo jest oddać dynamikę procesów w fabryce i szybkie ruchy pracowników na fotografiach. Trudno też dostosować się do panujących warunków, chodzi tu przede wszystkim o złe światło lub utrudniony dostęp do odpowiedniej jego ilości, obecność pyłu i odpadów, nierzadko unoszących się w powietrzu. Im mniej fotografów, których interesuje ta dziedzina, tym większe jest ich wynagrodzenie.

Bezpiecznie i bez problemu – dlaczego lepiej wynająć doświadczonych fotografów?

Fotografowanie zakładów przemysłowych i obiektów, które się w nich znajdują, nie jest łatwe i fotograf, który wykonuje usługę musi uważać na to, co fotografuje. Należy unikać wrażliwych fragmentów takich jak brud, kurz, stare maszyny, a skoncentrować się tylko i wyłącznie na atutach danego zakładu. Zleceniodawca, któremu zależy na dobrze wykonanej pracy i jak najlepszej jakości zdjęć powinien zgłosić się do profesjonalisty – jego dotychczasowe doświadczenie i portfolio będzie gwarantem jakości usług. Należy pamiętać, że jest niewielka grupa profesjonalistów, którzy wykonują fotografie przemysłowe. O wiele częściej ci, którzy chwytają za profesjonalny aparat, wolą fotografować ludzi, zabytki czy krajobrazy. Cena za sfotografowanie fabryki, choć może być wysoka, tak naprawdę jest warta poniesionych kosztów, oczywiście jeśli oddamy nasz obiekt w ręce profesjonalisty.